FKÖ-Diyalog mu Politik Oyun mu?

Filistin’deki İslami hareket Filistin cephesinin sürekli birlik ve bütünlük içinde hareket etmesinden yana olmuştur. Bundan dolayı aradaki bütün görüş ayrılıklarına rağmen Filistin cephesinde yer alan gruplardan hiçbirine karşı fiili bir tavır içerisine girmekten son derece kaçınmış ve halen de kaçınmaktadır. Yine aynı tutumundan dolayıdır ki ne zaman bir diyalog ve işbirliği çağrısı yapılsa ilk koşan İslami hareket ve bu hareketin başını çeken Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS) olmaktadır. Ancak diyalog çabasının bu hareketi kendi temel prensiplerinden uzaklaştıramayacağının da bilinmesi gerekir.

HAMAS Filistin cephesinde bir birlik ve bütünlük oluşturabilmek için önce Suriye’nin başkenti Şam’da temsilcilikleri bulunan bütün grupları örgütleyerek bir ortak koordinasyon oluşturdu. Ancak daha sonra Georges Habaş’ın liderliğindeki Filistin Halk Cephesi ile Nayif Havatme’nin liderliğindeki Demokratik Cephe birtakım siyasi hesaplardan dolayı bu ortak koordinasyondan ayrılarak özerk yönetime doğru kaydı.

Son olarak özerk yönetim lideri Arafat bütün Filistinli gruplar arasında bir diyalog oluşturulması amacıyla ortak toplantı düzenlenmesini istedi. Bu çağrı üzerine geçtiğimiz 27 Şubat 1997 Perşembe günü Batı Yaka‘nın Nablus şehrinde bir toplantı düzenlendi. HAMAS hiçbir ön yargıyla hareket etmeksizin bu toplantıya da iştirak etti. Ancak gelişmeler Arafat’ın amacının Filistinli gruplar arasında bir diyalog başlatmaktan ziyade kendi politikasını ve izlediği tutumu bütün Filistinli gruplara onaylatma amacıyla böyle bir çağrı yaptığını ortaya çıkardı.

Diyalog birtakım ortak prensipler etrafında bir işbirliği oluşturmayı ve ihtilaflı konularda herkesi kendi görüş ve tavırlarıyla baş başa bırakmayı gerektirir. Ayrıca diyalogun kalıcı olabilmesi için katılan taraflardan hiçbirine karşı ihtilaflı konularda baskı yapılmaması ve diyalogu engelleyen sebeplerin ortadan kaldırılması zorunludur. Arafat yönetiminin her şeyden önce sadece kendi görüşlerini yansıtan, diğer grupların birçoğu tarafından onaylanmayan ve önceden hazırlanmış bir bildiriyi Nablus’taki diyalog toplantısının kapanış bildirisi olarak sunması işin mantığına tamamen aykırıdır. Onun bu hareketi diyalog ve işbirliğinden ziyade kendi politikasını ve tutumunu bütün gruplara onaylatma amacı taşıdığını ortaya koyan bir gelişmedir. Veya en azından bunu yapamasa bile dünya kamuoyuna kendi politikasının Filistinli gruplar tarafından onaylandığı dolayısıyla Filistin tarafını temsil yetkisinin olduğu intibaı vermek istemektedir.

Arafat’ın böyle bir girişimde bulunmasının önümüzdeki günlerde başlatılması planlanan “nihai anlaşma merhalesi” görüşmeleriyle de ilgisinin olduğunu sanıyoruz. “Nihai anlaşma merhalesi” Filistin davası açısından son derece önemli konuların ele alınacağı bir merhaledir. Kudüs, Filistinli mültecilerin yeniden yurtlarına dönmesi, toprak ve sular üzerindeki hakimiyet hakkı vs. gibi oldukça önemli konular hep bu merhaleye bırakılmıştı. İsrail tarafı bütün bu konularda Filistin özerk yönetiminin ciddi tavizler vermesini istiyor. Özerk yönetim ise böyle önemli konularda taviz verebilmek için hem dünya kamuoyu nezdinde hem de Filistin halkı nezdinde yeni bir performans kazanma ihtiyacı duyuyor. İşte Filistinli grupları bir araya toplayarak onlara kendi resmi politikasını onaylatma gereği duyması ve buna da “diyalog çağrısı” adını vermesi bu ihtiyaçtan kaynaklanıyor olmalı.

Filistin’deki İslami hareket her ne kadar bir iyi niyet göstergesi olarak ve Filistin cephesinde birlik ve bütünlük sağlanması gayretiyle Nablus toplantısına katıldıysa da, Arafat rejiminin İsrail işgal rejimiyle yaptığı anlaşmaları, bu yönde izlediği uzlaşma politikasını ve Filistin halkının gasp edilmiş haklarının geri verilmesini önleyen uluslararası kararları asla onaylamadığını bir kez dava vurgulamıştır. Bu itibarla Arafat yönetiminin Nablus toplantısının kapanış bildirisi olarak dünya kamuoyuna sunduğu bildiri Filistin’deki İslami hareketin görüş ve tutumlarını yansıtmamaktadır.

Not: Siyonist işgal rejiminin Kudüs‘teki yahudileştirme politikaları ve son gelişmelerle ilgili haber ve değerlendirmelerimizi de Allah izin verirse kısa süre içinde göndermeye çalışacağız. Bu konunun da tafsilatlı bir biçimde ele alınması için gereken gayretin gösterileceğini umuyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: