Ebu Guneym Tepesi’ne Yahudi Yığını

Yahudilerin Har Homa adını verdikleri, Müslümanlar arasında ise Cebelu Ebu Guneym (Ebu Guneym Tepesi) olarak adlandırılan bölge Kudüs‘ün hemen bitişiğinde, güneydoğuda, Beytlaham’a giden yol üzerindedir. Siyonistler Kudüs‘ü dört yandan kuşatma amacına yönelik istimlak ve iskan planlarında bu tepeye özel bir önem vermişlerdir. Çünkü bu tepenin tamamen yahudi yerleşim alanı haline getirilmesi durumunda Filistinlilere ait yerleşim alanları ikiye bölünmüş olacak. Böylece Kudüs’ün içinde oturan Müslümanlarla Batı Yaka‘da oturan Müslümanlar arasına bir yahudi seti yerleştirilmiş olacak. Bundaki amaç ise Müslümanların birbirleriyle irtibatlarını keserek Kudüs’ün içindeki Müslümanlara yönelik baskı ve şiddet uygulamalarının etkili olmasını sağlamak. Böylece onları göçe zorlamayı ve Kudüs’teki yahudi nüfus oranını artırmayı hedefleyen uygulamalardan daha başarılı sonuçlar alınacağı bekleniyor. İşgal yönetimi aynı zamanda buralara kuracağı yeni yerleşim birimlerine aşırı siyonist ve terörist düşüncelerle beslenmiş yahudileri yerleştirmek suretiyle Müslümanlara yönelik şiddet eylemlerinin artmasını sağlamayı da hedefliyor. Bununla amaçlanan şey de yine Kudüs’te yaşayan Müslümanları göçe zorlamak ve şehri tamamen yahudi hakimiyetine sokabilmek için gereken şartları oluşturmak.

Ebu Guneym tepesiyle ilgili planı ilk olarak İsrail’deki solcu akımlardan Hemen Barış Hareketi’nin ileri gelenlerinden Moşe Raz açıkladı. Daha sonra Netanyahu’nun işbaşına gelmesinin ardından bu proje tamamen gün yüzüne çıkarıldı ve İsrail hükümetinin Ebu Guneym tepesine 6500 yeni yerleşim birimi inşa etmeyi planladığı açıklandı. Bu açıklama Kudüs’ün İslami kimliğini koruma mücadelesi veren kitle hareketleri tarafından şiddetli tepkilerle karşılandı. Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS‘ın konuyla ilgili açıklamasında da şu ifadelere yer verildi:

“Siyonist işgal rejimi bütün Müslümanların kutsal değerlerini, bütün kuralları ve imzalanan anlaşmaları ayaklar altına alarak, bu anlaşmalara katılan tarafların tümünü hiçe sayarak, Kudüs şehrinin güneydoğusunda yer alan Ebu Guneym tepesine siyonist teröristler için yeni yerleşim birimleri kurma kararı almıştır. Bu karar da halkımızdan bir kişinin Dofdofan adı verilen terör çeteleri tarafından şehid edilmesinden hemen sonra açıklanmıştır… Biz HAMAS hareketi olarak bu son kararın siyonist yönetimin izlediği planlarıyla ve imzaladığı anlaşmalarıyla kendi nihai hedefine doğru ilerlemeyi amaçladığına, birtakım emri vakilerden yararlanarak kendi projelerini uygulamaya koymak için fırsatları değerlendirdiğine delil teşkil ettiğini ve bunun da bizim daha önceki uyarılarımızı haklı çıkardığını düşünüyoruz.

Yeni yerleşim alanları kurulması Kudüs’ü her yandan kuşatmaya alma ve bu şehrin civarında bulunan Arap bölgeleriyle irtibatını tamamen kesme amacına yönelik ciddi ve tehlikeli bir adımdır. Bu yolla aynı zamanda Kudüs içindeki Arap varlığı da her yandan kuşatmaya alınmış olacak ve bu varlığa tamamen son verilmesi için baskı politikalarının daha etkili hale gelmesi sağlanacaktır. Öte yandan Ebu Guneym tepesine yahudi yerleşim merkezi kurulması halinde Filistinlilere ait yerleşim alanları ikiye bölünmüş olacaktır. Bu da Oslo anlaşmasının 1967’de işgal edilmiş Filistin toprakları arasındaki birliği sağlama aldığı iddiasında bulunanların sözlerinin ne kadar tutarsız ve hayali olduğunu göstermektedir.”

İşgal yönetiminin Ebu Guneym tepesiyle ilgili kararına yönelik tepkilerin hayli genişlemesine rağmen işgal yönetimi bu konudaki tavrını değiştirmeye yanaşmadı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: