Şeyh Ahmet Yasin’in şehid edilmesi

İsrail’in insan hakları ihlalleri, yargısız infazlar ve uluslararası sözleşmeleri ihlal konusunda umursamaz tutumuna en çarpıcı örneklerden biri kuşkusuz Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın kurucusu Şeyh Ahmet Yasin’e yönelik füze saldırısıdır. 22 Mart 2004 tarihinde gerçekleştirilen suikastla, 68 yaşındaki Yasin, tekerlekli sandalyesi ile sabah namazından döndüğü bir sırada, yanındaki dokuz kişi ile birlikte hayatını kaybetti. Yasin suikastı, bir yandan İsrail’in kanlı katliam tarihinde kara bir leke olarak yerini alırken, diğer yandan da, „barış“ kelimesini belki de bir uzun süre gündeme gelmemek üzere sona erdiren dönüm noktası olarak kayıtlara geçti.
Kendini bile savunamayacak kadar fiziksel özürlü olan sivil bir lideri katletme vahşetini gösteren İsrail’in bu olayın sonuçlarını iyi hesaplayıp hesaplamadığı bilinmese de, Şaron liderliğindeki fanatik ekibin tüm Ortadoğu’yu yeniden kan gölünü dönüştürme hedefi güttüğüne kuşku yok.
Bunun yanı sıra, Yasin suikastı İsrail’in Filistin halkını topyekün yok etme hedefinin önemli bir aşamasını oluşturmaktadır. Hamas başta olmak üzere tüm Filistin direniş grupları, suikast ardından Ahmet Yasin’in intikamının alınacağı sözünü vermişler bu ise İsrail’in, daha fazla Filistinli kanı dökmek için meşru bir zemin bulmasına yaramıştır. Topraklarını işgalcilerden kurtarmaya çalışan bir halkı karalayarak, tüm dünyaya, sözde „Filistin terörünün“ ne kadar tehlikeli olduğu yalanlarını pompalayan Siyonistler, böylece birkaç yıl daha hiçbir barış baskısı ile karşılaşmadan, ABD’den gelen ilave 10 milyar dolar savunma yardımıyla varlığını uzatmayı planlamaktadır.
Suikasttan birkaç hafta önce Gazze’den tek yanlı olarak çekilmeye hazırlanan işgalciler, 2000 yılında Lübnan’dan çekilmeleri sırasında Hizbullah’ın kahraman olmasına neden olduklarını halen unutamamışlardır. Aynı şeyin Gazze’de Hamas’ı kahraman yapmasını istemeyen Siyonistler, Yasin’i ve diğer liderleri yok ederek, askeri bir zafer havası içinde, İsrail’e direnmenin hiçbir şey getirmeyeceğini Filistinlilerin bilincine kazımış olarak çekilmek istiyorlardı.
Siyonistlerin Yasin’e suikastla bir diğer hedefleri, Amerika’nın bölgede başlattığı Müslüman avına meşru bir zemin oluşturmak ve onun Büyük Ortadoğu Projesi’nin uygulanması kolaylaştırmak olarak görünüyor. Çalışmalarını İsrail ve bölgedeki müttefikleri ile beraber yürüten Amerika, Müslüman halkların öfkesine tercüman olan tepkileri bastırabilmek için, uygun bir gerilim ortamı istemektedir. Böylece giderek tırmanan şiddeti bahane ederek, bölgedeki tüm İslami oluşumlara rahatça baskı yapabileceklerdir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: