Savaşın masum kurbanları çocuklar

Öldürülen Filistinlilerin bir çoğunun çocuklardan oluşması ihlallerin önemli bir yönüne işaret etmektedir. Aksa İntifadası ile birlikte İsrail güçleri tarafından öldürülen Filistinli çocukların sayılarında önemli bir artış gözlenmiştir. İntifada’nın başladığı 28 Eylül 2000’den 19 Eylül 2003’e kadar, 200’ü Batı Şeria’da ve 233’ü Gazze’de olmak üzere 433 Filistinli çocuk İsrail askerleri tarafından öldürülmüştür. Çocuk ölümlerinin yıllara göre dağılımı aşağıdaki şekildedir.

Yıllar Ölüm oranları Ölü Sayısı İlk yıl (2001) % 23 140 İkinci yıl (2002) % 15.5 163 Üçüncü yıl (2003) % 22 130 Toplam 433

İsrail tarafı, çocuk ölümleri ile ilgili olarak, vurmaya mecbur kaldıklarını, çünkü bu çocukların aileleri tarafından savaşın içine itildiğini iddia etmektedirler. Ancak, Filistinlilerin yürüttüğü hareket topyekün bir direniş hareketidir. Doğdukları andan itibaren askeri işgal altında yaşamaya başlayan Filistinli çocukların gösteri ve çatışmalarda ön planda olması, İsrail’in iddia ettiği gibi Filistin Yönetimi’nin organize etmesi neticesinde ortaya çıkmış bir olgu değil, tam tersine uzun yıllar baskı altında eziklik ve korku ile yaşayan bu insanların gösterdiği haklı tepki ve direniştir. Babasının arkasına sığınan Muhammed Cemal ed-Durre’nin vurulmasının ekrana yansıyan görüntüleri İsrailli askerlerin çocukları özellikle hedef aldıklarını açıkça göstermektedir. 15 Mart 2001’de El-Halil’de bulunan İbrahimi İlköğretim Okulu öğrencilerinin, ders arasında okullarının bahçesinde oyun oynarken İsrail askerleri tarafından üzerlerine ateş açılmıştır. Altı öğrencinin ciddi şekilde yaralandığı bu olay çocukların hedef alındığı olaylardan sadece biridir ve sonuncu da olmamıştır. Nisan 2003’te, dördü ağır 29 Filistinli çocuğun yaralanmasına neden olan Batı Şeria’nın Cenin kenti yakınında bir kasabadaki okula yönelik bombalı saldırı, İsrail’in sivil kurumlara ve çocuklara yönelik ihlallerinin boyutunu göstermesi açısından bir diğer önemli örnektir.
İsrail, işgal altındaki topraklarda yaşanan insan hakları ihlallerine müdahaleyi öngören 1949 Dördüncü Cenevre Sözleşmesi’ne taraf olmasına rağmen, sivillerin ölümüne neden olan İsrail askerleri ceza almamaktadırlar. Bir İsrail gazetesinde yer alan makaleye göre, İsrail’in Koruyucu Duvar Operasyonu’nu başlattığı Mart 2002’den Ekim 2003’e kadar sadece altı İsrail askeri hakkında sivillerin ölümüne neden olduğu gerekçesiyle dava açılmıştır.
Öte yandan, Filistinli çocuklar, tıpkı yetişkinler gibi tutuklanmakta ve çeşitli işkencelere maruz bırakılmaktadırlar. Filistin Özerk Yönetimi Esirler Bakanlığı’nın hazırladığı bir rapora göre Aksa İntifadası’nın başlangıcından 2003 Ekimine kadar 2.000’den fazla çocuk işgal güçleri tarafından tutuklanmıştır. İsrail, 12-14 yaş arası çocukların da tutuklanmasına izin veren 231 sayılı askeri yönergesini 1999’da yeniden uygulamaya koyarak binlerce çocuğu tutuklamıştır. Çocukların tutuklamalarda ve sorgulamalarda oldukça kötü muamelelere maruz kaldıkları çeşitli insan hakları raporları ile de doğrulanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: