Fikret Ertan: Saldırılar devam edecek…

İsrail’in iki askerinin Hizbullah tarafından kaçırılıp esir alınması üzerine Lübnan’a karşı başlattığı saldırı bugün 9. gününe girerken saldırının yakın zamanda sona ereceğine dair herhangi bir işaret de ne yazık ki ufukta görünmüyor; aksine saldırının en az iki ya da üç hafta daha bütün şiddeti ve acımasızlığıyla devam edeceği anlaşılıyor.

Nitekim, zaten İsrailli generaller hükümetten başlattıkları işi bitirmek için en az iki-üç haftaya daha ihtiyaçları olduğunu açıkça beyan etmiş de bulunuyorlar. 12 Temmuz günü başlayan saldırıyla Beyrut, Sayda, Sur gibi büyük şehirlerin yanı sıra kasabalar, köyler de hava bombardımanıyla yaşanmaz hale getirilirken özellikle Hizbullah’ın hayat alanı güney Lübnan hem hava ve hem de kara bombardımanıyla adeta ateşten toprak haline dönüştürülüyor. Herkesin televizyonlardan canlı yayınlarda izlediği şekilde güney Lübnan İsrail topçusunun durmak bilmeyen ateşi altında sarsılıyor, yanıyor. İsrail ordusu muazzam 155 milimetrelik ağır Howitzer top bataryalarıyla hedeflerine ateş yağdırıyor. Son hesaplara göre İsrail topçusu salı günü itibarıyla güney Lübnan topraklarına 6.000 civarında 155’lik mermi atmış bulunuyor ve bu atışlar da bu yazının yazıldığı saatlerde bütün hızıyla devam ediyordu. Yeri gelmişken İsrail ordusunun son günlere kadar Gazze’nin boş alanlarına da 7.000-8.000 civarında 155’lik top mermisi yağdırdığını burada bir kere daha belirtirken kısa bir süre içinde bu kadar top ateşi yapabilecek ordunun dünyada birkaçı geçmeyeceğine de işaret edelim ki İsrail ordusunun gücü anlaşılsın.

Topçu ateşine paralel olarak İsrail 9 gündür savaş uçakları ve saldırı helikopterleriyle Lübnan’ın geneline, özellikle de güney Lübnan’daki Hizbullah hedeflerine saldırmaya devam ediyor ve bu saldırılarda klasik 250-500 kilogramlık havadan atılan bombalar ve füzelerin yanı sıra ilk defa bunkerbuster denen sığınak delici bombaları da kullanıyor. Bu bombalarla da Hizbullah’ın yer altında bulunan füze, roket ve diğer mühimmatını imha etmeyi amaçlıyor. İsrail savaş uçakları saldırının başlamasından bu yana en az 1500 sorti ya da çıkışla Lübnan topraklarına ateş yağdırmış bulunurlarken saldırı helikopterlerinin ise yüzlerce saat uçuş yaptıkları, ayrıca DRONE denen insansız uçakların da 24 saat havada kalarak keşif ve gözlem faaliyetleriyle Hizbullah’ın hareketlerini tespit etmeye çalıştıkları söyleniyor. Havadan ve karadan yağan bu ateşe ayrıca Lübnan açıklarında bulunan İsrail donanmasına ait çeşitli sınıfta destroyer ve firkateynler de kendi topları ve füzeleriyle katılıyorlar.

Ne var ki, havadan, karadan ve denizden yapılan bu ağır bombardımanlara rağmen İsrailli kaynaklara göre, İsrail, Hizbullah’ın askerî güç ve yeteneğinin ancak yüzde 50’sini yok etmeyi başarmış bulunurken geriye kalan yüzde 50 ya da fazlası bombardımanlardan etkilenmeden faaliyetlerine devam ediyor. Bunu da en başta Hizbullah’ın İsrail şehir, köy ve kasabalarına atmaya devam ettiği Katyuşa ve benzeri füzelerden kolaylıkla anlıyoruz. Nitekim, bu yazının yazıldığı saatlerde en 40 kadar Katyuşa, İsrail’in kuzeyine düşmüş bulunuyordu. Bu da bize Hizbullah’ın füze gücü ve yeteneğinin bu kadar bombardımana rağmen ayakta olduğuna işaret ediyor. Nitekim, zaten Hizbullah sözcüleri de ellerinde İsrail’i aylarca vurabilecek kadar füze olduğunu da söylüyorlar ki İsrail kaynaklarına göre bu füzelerin sayısı 12 bin civarındaydı saldırılar başladığında. Bu da İsrail bu füzelelerin yarısını yok ettiyse bile geriye en az 6.000 bin füze kalıyor anlamına gelmektedir özetle…

Anlattığımız bu son gelişmelerden İsrail saldırılarının en az birkaç hafta daha devam edeceği, Hizbullah’ın da buna karşılık vereceği sonucu ne yazık ki çıkıyor. Kısacası, söylemek istemiyorum; ama beklenmeyen bir ateşkes anlaşması ortaya çıkmadığı takdirde krize çözüm bugün ufukta görünmüyor.
Zaman Gazetesi(Haksöz-HaberPerşembe, Temmuz 20, 2006)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: