İsrail Türk gemisine ateş açtı

İsrail, Avustralyalıları tahliye etmek için Beyrut’a giden Türk feribotuna ateş açtı. İçinde 13 Türk denizcisinin bulunduğu gemi yara almadan kurtuldu. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Lübnan’dan tahliye edilmesi gereken tüm Türk vatandaşlarının tahliyesinin gerçekleştirildiğini bildirdi. Yıldırım, tahliye işlemlerinde kullanılan İzmit Belediyesinin Akçakoca Deniz Otobüsünün dün gecen Beyrut’tan Magosa’ya seferini yaparken taciz ateşi açılarak durdurulduğunu ve sabaha kadar bekletildiğini, taciz ateşinin gemiye ya da personeline isabet etmediğini açıkladı.

Yıldırım, dün gece Türk tahliye gemisine ateş açıldığı bilgisinin sorulması üzerine, şunları söyledi: “İsrail-Filistin arasında yaşanan son gerginlik Lübnan’a yansıdı. Lübnan’da binlerce çeşitli uyruklara sahip sivillerin ateş altından salimen çıkarılması konusunda bölgenin önemli ülkesi Türkiye yine imdada yetişti. iki haftadan beri bize yoğun talepler geliyor. İsveç, Avustralya, Kanada, ABD’den… Kendi vatandaşlarımız en başta olmak üzere bu savunmasız sivil insanları ateş hattından, savaşın acımasız sonuçlarından kurtarmak için Türkiye Cumhuriyeti olarak biz gerekli insanı yardımı gecikmeden verdik. Bu bağlamda gerek Türk bayraklı gemilerimiz, gerekse KKTC’deki gemiler başta olmak üzere bölgedeki tüm gemileri harekete geçirerek, Deniz Kuvvetlerimizin İskenderun Feribotu da dahil olmak üzere görevlendirdik. Bu çalışma neticesinde Kanada, İsveç, Avustralya, Danimarka uyruklu 7 bin 194 sivili Beyrut’tan alıp Mersin’e salimen çıkarmış bulunuyoruz. Buradan ülkelerine havayoluyla gidiyorlar.”

Yıldırım, İsrail’in hem karadan hem de denizden Lübnan’ı abluka altına aldığını, tahliye operasyonlarında herhangi bir olay çıkmaması, gemiler ve sivillerin zarar görmemesi için ilgili ülkelerin dışişleri bakanlığı ile Türk Dışişleri Bakanlığının İsrail makamlarıyla diplomatik girişimleri koordine ettiklerini belirtti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: