Filistinliler İsrail’le Savaşmak İçin Lübnan’a Gitmek İstiyor

İsrail’e karşı savaşmak için Hizbullah’a katılmak isteyen yüzlerce Filistinli Gazze ve Batı Şeria’daki güvenlik makamlarına başvuruda bulundu. Filistin güvenlik birimlerinden yapılan açıklamada, aralarında Filistin güvenlik güçlerinin de bulunduğu yüzlerce Filistinli gencin Lübnan’a gitmek için başvuruda bulunduğu bildirildi.

Lübnan’a gitmek için başvuruda bulunan Filistinlilerin sayısının yezlerce olduğunu açıklayan Filistin güvenlik makamları, “Şu ana kadar Hizbullah’a katılmak isteyen Filistinlilerden yüzlerce başvuru aldık” şeklinde açıklamada bulundu.

Aynı şekilde daha önce 1970-80 yılları arasında Lübnan’da bulunan eski Filistinli askerlerin Hizbullah’a yardım etmek için izin istediklerini açıklayan güvenlik makamları, bunların Lübnan’da İsrail’e karşı savaşta çok büyük tecrübelere sahip olduğunu ve Hizbullah’ın bunların tecrübelerinden yararlanabileceğini belirtildi.

Filistin yönetiminin bu aşamada, Lübnan’a asker göndermek gibi bir niyeti bulunmadığını aeçıklayan güvenlik makamları, “biz zaten İsrail’in saldırısıyla karşı karşıyayız. Böyle bir durumda Gazze ve Batı Şeria’da bizim bunlara ihtiyacımız vardır” şeklinde konuştu.

Lübnan’da bulunan Hamaslı ve diğer Filistinli yetkililerin Siyonistlerin saldırılarına hedef olmasından endişe eden Filistin yönetiminin buradaki Filistinli yetkilileri Lübnan’dan Suriye’ye geçmelerini istedi.

“En az 20 kişinin yarın sabah Lübnan’a İsrail’e karşı savaşmaya gitmek için hazırlık yaptığını biliyorum” diyen Nablus Güvenlik Biriminden Zuheyr Nasır, “Ancak yolculuk için yeterli paramızın olmaması, ve bunun yanısıra, İsrail kontrol noktalarının geçilmesin neredeyse imkansız olması bizim için temel sorundur” dedi.

Ramallah’ın dışındaki bir köyde görev yapan Muhammed Masri adındaki Filistinli bir Polis ise, “Filistinlilerin büyük bir çoğunluğu Hizbullah’a sempati duymaktadır. Çünkü Hizbullah’ın İsrail’e verdiği büyük dersten dolayı arablar, müslümanlar olarak Hizbullah ile gurur duymaktayız” dedi.

Muhammed Masri sözlerini şöyle sürdürdü: “İsrailliler her gün Filistinlilere karşı katliam yaptığı sırada Arap liderleri yerlerinde oturup bu cinayetleri izlerlerken Filistinlilere sahip çıkan sadece Hizbullah oldu” (jerusalempost 16.07.2006)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: