İsrail Yine Çocuk Öldürdü

Filistin’e yönelik operasyonlarına havadan ve karadan olmak üzere devam eden İsrail, Gazze’nin doğusunda bulunan Shajaya bölgesine hava saldırısı düzenledi. Olayda 6 yaşındaki Filistinli bir kız ile erkek kardeşi ve annesi hayatını kaybetti, 3 kişi de yaralandı.

 

Filistin’e yönelik operasyonlarına havadan ve karadan olmak üzere devam eden İsrail, Gazze’nin doğusunda bulunan Shajaya bölgesine hava saldırısı düzenledi. Olayda 6 yaşındaki Filistinli bir kız ile erkek kardeşi ve annesi hayatını kaybetti, 3 kişi de yaralandı. Olayın ardından açıklama yapan İsrail Başbakanı Ehud Olmert, “Bir grup militanı hedef alan bir saldırıydı, sivilleri vurmak gibi bir amacımız yok” dedi. Bu arada operasyonu genişletme kararı alan İsrail ordusu, Gazze kent merkezine 500 metre mesafeye kadar ulaştı.

 

Filistinli direnişçiler tarafından kaçırılan İsrail askerinin ardından, Gazze Şeridi’ne yönelik operasyona başlayan İsrail ordusu, hava saldırılarını sürdürüyor. Akşam saatlerinde Karni Sınır Kapısı’nın yakınında yer alan Shajaya bölgesine saldırı gerçekleştiren İsrail, 6 yaşındaki bir Filistinli kız ile erkek kardeşi ve annesinin ölümüne, 3 kişinin de yaralanmasına neden oldu. Öte yandan, gün içinde devam eden harekat sırasında da 4 Filistinli hayatını kaybetmişti. İsrail askerleri, Cumartesi günü itibariyle Beyt Hanoun’dan çekilirken, operasyonu genişletme kararı aldı. Tanklar, Gazze kent merkezine 500 metre mesafede bulunuyor. Karni Sınır Kapısı’ndan geçen 15 kadar İsrail tankı, bölgede Filistinli direnişçilerce kullanılan tünelleri araştırıyor. Filistin Başbakanı İsmail Haniye’nin ofisinden yapılan açıklamada, mevcut krizi önlemek için karşılıklı olarak ateşkes çağrısında bulunulmuştu, ancak İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ateşkesin mümkün olmadığını ifade ederek, “Askerimiz iade edilene ve Kassam füzeleri ile yapılan saldırıların önüne geçilene kadar operasyona devam edilecek. Herhangi bir pazarlık söz konusu değildir” şeklinde konuştu. Öte yandan, Beyt Lahiya’da incelemelerde bulunan Haniye, halktan gelen yoğun eleştiriler üzerine, “İsrail ordusu tarafından başlatılan operasyon sonucunda meydana gelen hasar, hükümetimizce karşılanacaktır” ifadesini kullandı. Beyt Lahiya’da halk, İsrail saldırıları nedeniyle özellikle tarım alanlarında meydana gelen zararın 100 bin doları bulduğunu dile getirdi. “Filistin halkı ile omuz omuza olarak, meydana gelen zararı sarmaya gayret göstereceğiz” açıklamasında bulunan Haniye, Batı devletlerinden gelen yardımların kesilmesiyle zor günler yaşayan hazinenin, oluşan hasarı nasıl karşılayabileceği konusunda ise bir açıklamada bulunmadı.

Kaynak ; Haber 10 <- İHA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: